Folie ekonomiczne PCV

Folie ekonomiczne PCV

Jeszcze niedawno były to bardzo często stosowane folie do oznakowania pojazdów, ale z uwagi na coraz krótszą trwałość stosuje się je coraz rzadziej.

Tu wyróżniamy jak w każdej następnej: folie do zadruku i folie w określonych kolorach wg palety producenta.
Fole ekonomiczne jak sama nazwa wskazuje należą do najtańszego segmentu folii. Ich trwałość na zewnątrz w naszych warunkach i przy aplikacji pionowej to około 2 lata w zależności od rodzaju powierzchni, a raczej koloru folii, czy tła.

Klejąc napisy z kolorowych folii na samochodzie w białym kolorze ich trwałość wynosiła nawet 4-5 lat. Ale to były folie produkowane kilka lat temu. Te produkowane obecnie już raczej nie wytrzymają tyle czasu.  Osobiście zastosowałbym je obecnie, gdy miałby jeździć 1, może 1,5 roku. Dość szybko się kurczą, zostawiając dookoła kontur z klejem, a wreszcie mogą popękać.

Folie ekonomiczne do zadruku stosuje się do oklejania płaskich powierzchni np. kontenerów i autobusów. Trwałość aplikacji to około 2 lata. Żeby tą trwałość dotrzymać, folie z nadrukiem powinny odparować z rozpuszczalników (po druku solwentowym), co będzie gwarantować nieodklejanie się folii od powierzchni. Kolejnym warunkiem jest zabezpieczenie zadrukowanych folii laminatem, aby nie utraciły kolorów i zabezpieczy to folie przez uszkodzeniami mechanicznymi.

Na rynku występuje jest kilku producentów tych folii. Polecane to Oracal, 3M, Avery, Ikonos, Ritrama. Należy bronić się przed nieznanymi jakościowo chińskimi produktami.

Do najpopularniejszych folii kolorowych dostępnych na naszym rynku należy seria 641 ORACAL, który posiada 59 pozycji w macie oraz błysku.

Zobacz nasze opinie na Allegro